מצא אותנו בפייסבוק
English
Pyccko
��� ��� www.cityOfDavid.org.il
הוסף למועדפים
הפוך לדף הבית
הר הזיתים
דפדוף: 
הר הזיתים
הר הזיתים
הר הזיתים
יד אבשלום
איל דוידסון - כך יעשה לבן סורר ומורה

יד אבשלום הוא אחד המונומנטים המרשימים ביותר ששרדו בירושלים מימי הבית השני כמעט בשלמותם.
מצבת יד אבשלום נבנתה ככל הנראה לאחד מעשירי ירושלים במאה הראשונה לסה"נ. הבניה אופיינית לסגנון הרומי שרווח באותה עת בירושלים: העמודים המגולפים בסגנון היוני, חגורת האבן החלקה מעל כותרות העמודים, מעליה החגורה המעוטרת בסגנון הדורי והכרכוב הבולט מעליהן. חלקה התחתון של המצבה חצוב כולו בסלע הטבעי, ואילו החלקים העליונים בנויים מאבן. פתח הכניסה למערת הקבורה נמצא מצדה הימני (הדרומי) של המצבה, ואילו הפרצה הגדולה הפעורה במרכז החזית נעשתה בתקופה מאוחרת יותר.

על פי המסורת היהודית, מצבה זו מזוהה עם 'יד אבשלום'. לדוד המלך נולדו בנים ובנות, והיה ידוע לכל שאחד מהם יזכה לרשת את כיסאו בבוא היום. אבשלום היה דמות בולטת בין הנסיכים: "וּכְאַבְשָׁלוֹם לֹא-הָיָה אִישׁ-יָפֶה בְּכָל-יִשְׂרָאֵל לְהַלֵּל מְאֹד  מִכַּף רַגְלוֹ וְעַד קָדְקֳדוֹ לֹא-הָיָה בוֹ מוּם" (שמואל ב', י"ד, כ"ה). לדעתו של אבשלום, לא היה מתאים ממנו למלוך והוא החל בפעולות לבסס את מעמדו: "וַיְגַנֵּב אַבְשָׁלוֹם אֶת-לֵב אַנְשֵׁי יִשְׂרָאֵל" (שם, ט"ו, ו'). כשחש שהגיעה שעת כושר המליך את עצמו תחת אביו. דוד נאלץ להימלט מפני אבשלום, אך סופו של הבן המורד שנהרג בידי חיילי אביו:
"וַיֵּצֵא הָעָם הַשָּׂדֶה לִקְרַאת יִשְׂרָאֵל וַתְּהִי הַמִּלְחָמָה בְּיַעַר אֶפְרָיִם:   וַיִּנָּגְפוּ שָׁם עַם יִשְׂרָאֵל לִפְנֵי עַבְדֵי דָוִד [...] וְאַבְשָׁלוֹם רֹכֵב עַל-הַפֶּרֶד וַיָּבֹא הַפֶּרֶד תַּחַת שׂוֹבֶךְ הָאֵלָה הַגְּדוֹלָה וַיֶּחֱזַק רֹאשׁוֹ בָאֵלָה וַיֻּתַּן בֵּין הַשָּׁמַיִם וּבֵין הָאָרֶץ וְהַפֶּרֶד אֲשֶׁר-תַּחְתָּיו עָבָר:  וַיַּרְא אִישׁ אֶחָד וַיַּגֵּד לְיוֹאָב וַיֹּאמֶר הִנֵּה רָאִיתִי אֶת-אַבְשָׁלֹם תָּלוּי בָּאֵלָה [...] וַיִּקַּח שְׁלֹשָׁה שְׁבָטִים בְּכַפּוֹ וַיִּתְקָעֵם בְּלֵב אַבְשָׁלוֹם עוֹדֶנּוּ חַי בְּלֵב הָאֵלָה :וַיָּסֹבּוּ עֲשָׂרָה נְעָרִים נֹשְׂאֵי כְּלֵי יוֹאָב וַיַּכּוּ אֶת-אַבְשָׁלוֹם וַיְמִתֻהוּ" (שם, י"ח, ו'-ט"ו).

"וְאַבְשָׁלֹם לָקַח וַיַּצֶּב-לוֹ בְחַיָּו אֶת-מַצֶּבֶת אֲשֶׁר בְּעֵמֶק-הַמֶּלֶךְ כִּי אָמַר אֵין-לִי בֵן בַּעֲבוּר הַזְכִּיר שְׁמִי וַיִּקְרָא לַמַּצֶּבֶת עַל-שְׁמוֹ וַיִּקָּרֵא לָהּ יַד אַבְשָׁלוֹם עַד הַיּוֹם הַזֶּה" (שם, י"ח). יש המזהים את 'עמק המלך' עם נחל קדרון וייתכן שאבשלום הקים את המצבה בחייו בערוץ זה, אך אין ספק שלא הוא הקים את המצבה שלפנינו, משום שזמנה, כאמור, סוף תקופת הבית השני, כאלף שנים לאחר זמנו של אבשלום.

אמנם, כבר בשלהי ימי הבית השני נודע זיהויה של יד אבשלום בסביבת ירושלים, כפי שהעיד בן התקופה: "ואבשלום הקים בעמק המלך, במרחק של שני ריסים (=כ-400 מטר) מירושלים מצבת שיש שקרא לה יד אבשלום" (יוסף בן מתתיהו, קדמוניות היהודים, ירושלים תל אביב תש"ד עמ' 249), אך הזיהוי המדויק באשר למצבה שלפנינו מוכר רק מאז המאה ה-12.מנהג מקורי ומעניין התפתח במקום, ומוכר לפחות מאז המאה ה-15: יהודים ומוסלמים היו מוליכים לכאן את בניהם הסוררים, ומשליכים אבנים אל המצבה. האבות התרו בפני בניהם בדבר גורלו של בן המתמרד באביו, ובדרך זו קיוו לשכנע את בניהם לשוב למוטב. גלי האבנים הלכו ונערמו, עד שהמצבה הלכה ושקעה תחתם. 'החברה העברית לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה' נטלה יזמה לידיה, ובשנת 1925 פינתה את האבנים מהמצבה וגידרה את האתר, כדי לשמרו.

שתף אותי בפייסבוק
?
לצפייה בדפדפנים Chrome ו-Firefox יש להוריד IEtab. להורדה ולהסבר נוסף לחץ כאן.